Strona domowa projektu SETI@Home
POSZUKIWANIE INTELIGENCJI POZAZIEMSKICH W DOMU

*INFORMACJE OGÓLNE   INFORMACJE TECHNICZNE

"Dziękujemy wszystkim, którzy biorą udział w realizacji Projektu SETI@Home. Skala zainteresowania z jaką spotkał się Projekt jest przytłaczająca. Niezależnie od tego czy uda nam się znaleźć jakąś cywilizację pozaziemską czy też nie, uczestnicy SETI@Home potwierdzili możliwość prowadzenia badań naukowych w zupełnie nowy sposób przez wykorzystanie Internetu do rozproszonego przetwarzania danych.

   Sam Projekt SETI@Home jest małym przedsięwzięciem realizowanym przez cztery osoby pracujące w niepełnym wymiarze czasu pracy i dwóch ochotników (D. Werthimer i moja skromna osoba). Próbujemy zrobic coś nowego, złożonego i trudnego zarazem. Przepraszamy zatem i jednocześnie prosimy o wyrozumiałość w wypadku pojawiających się niesprawności, błędów czy nieregularnej aktualizacji informacji o Projekcie. Staramy się jednak jak najlepiej."

   David P. Anderson
   Dyrektor Projektu

12 czerwca 1999

Zainteresowanie SETI@Home przerosło oczekiwania i najśmielsze szacunki autorów Projektu. W ciągu czterech tygodni od oficjalnego rozpoczęcia Projektu uczestniczy w nim ponad 600 000 uczestników! SETI@Home stał się tym samym największym superkomputerem działającym w 205 krajach. Autorzy Projektu dziękują wszystkim uczestnikom za ich wsparcie.

Realizacja SETI@Home napotyka szereg problemów technicznych, z którymi walczy zespół techniczny Projektu. Najpoważniejsze trudności stwarza ogromne przeciążenie serwerów danych.

17 maja 1999

Oficjalne rozpoczęcie projektu.

13 maja 1999

Zakończenie testów programu w wersjach dla: Windows i MacOs. W ciągu dwóch dni planuje się aktualizację programu dla systemu Unix do wersji 1.1 akceptowanej przez serwer danych Projektu.

Przygotowanie programu w wersjach dla: Windows i MacOs to zadanie, w którego realizację wiele wysiłku włożyli: Kyle Granger, Charlie Fenton i Brad Silen.

4 maja 1999

Rozpoczęcie testów programu klienta dla Windows MacOs. Testy przeprowadza grupa 7000 wybranych użytkowników. Zakończenie testów jest przewidziane na 17 maja 1999 roku.

6 kwietnia 1999

Po pomyślnym zakończeniu testów skierowano do dystrybucji program SETI@Home dla systemu operacyjnego UNIX w różnych wersjach. W najbliższych dniach spodziewane jest bardzo duże obciążenie serwera Projektu w USA.

Nieoficjalny serwer oprogramowania SETI@Home w Polsce uruchomiono pod adresem ftp://ftp.put.poznan.pl/pub2/setiathome.

28 marca 1999

Kończy się planowany okres testowania programu klienta dla MS Windows i systemu operacyjnego UNIX. Termin rozpoczęcia dystrybucji oprogramowania jest przewidziany na koniec kwietnia 1999 roku.

22 lutego 1999

Oprogramowanie serwera danych zostało zmodyfikowane do współpracy z Systemem Zarządzania Relacyjną Bazą Danych Informix dla archiwizacji danych i wyników ich analiz.

20 stycznia 1999

University of California Digital Media Innovation Program przyznał Projektowi SETI@Home grant uzupełniający środki finansowe pozyskane wcześniej od sponsorów.

Wersja programu klienta dla MS Windows została uznana za stabilną i została skierowana do testów w grupie 50 wytypowanych użytkowników. Rozpoczęły się prace nad przygotowaniem programu klienta dla systemu operacyjnego MacOS. Rozpoczęto również modyfikację oprogramowania serwera danych tak aby mogło ono obsłużyć ponad 100 000 użytkowników.

20 listopada 1998

Rozpoczęto testy programu klienta dla MS Windows w grupie 3 użytkowników. W najbliższych miesiącach przewiduje się rozszerzenie tej grupy do 100 lub nawet większej liczby osób.

Zakończono instalację i testy gotowości operacyjnej aparatury rejestrującej sygnały odbierane radioteleskopem Arecibo. Rozpoczęto archiwizację danych (taśmy o pojemności 35GB), które będą później analizowane przez uczestników projektu.

7 października 1998

Po wpłynięciu części środków finansowych od sponsorów (spodziewane są następne po uprzednich deklaracjach) rozpoczęto budowę rejestratora danych i tworzenie odpowiedniego oprogramowania. Kontynuowane są również prace nad oprogramowaniem wygaszacza ekranu.

30 lipca 1998

Dziesiątki programistów-ochotników zaoferowało swoją pomoc w przygotowaniu programu dla komputerów uczestniczących w projekcie. Dzięki pracy kolejnych dziesiątek ochotników strony WWW projektu zostały przetłumaczone na kilkadziesiąt języków z całego świata.

Firma Engineering Design Team Inc. (EDT) przekazała projektowi interfejsy analogowo-cyfrowe do systemu zbierania danych.

Zespół projektu poszukuje funduszy koniecznych do sfinansowania opracowania naukowej części oprogramowania. Mimo zachęcających perspektyw brak jednoznacznych deklaracji spowoduje opóźnienie zakończenia prac o kilka miesięcy.

10 lipca 1998

Program SETI prowadzony na Uniwersytecie Berkeley zajął pierwsze miejsce w rankingu innowacji technologicznych roku 1998 i został nagrodzony medalem Smithsonian Institute (nota prasowa).

Czerwiec 1998

Firma Sun Microsystems potwierdziła swój udział w sponsorowaniu projektu przekazując sprzęt komputerowy. Otrzymanie komputera jest niezwykle ważne dla projektu ponieważ zakłada on wykorzystanie komputerów do zbierania i analizy danych.

Maj 1998

Centrum Sztuki Elektronicznej w San Francisco zorganizowało i przeprowadziło warsztaty, w czasie których zaprojektowano serwer WWW i jego wystrój graficzny.

Marzec 1998

Towarzystwo Planetarne zaoferowało wsparcie i współsponsorowanie projektu oraz pomoc w poszukiwaniach innych sponsorów.

Wrzesień 1997

Ponad 35,000 osób zapisało się na listę pocztową projektu SETI@Home. Wiele zgłoszeń nadesłano po programie dotyczącym projektu jaki ukazał się w kanale telewizyjnym Discovery.

Pierwsza taśma zawierająca dane zarejestrowane w Arecibo dotarła do Uniwersytetu Berkeley. Dane zapisane na tej taśmie zostaną wykorzystane do testowania algorytmów analizy i wypracowania wstępnych charakterystyk zakłóceń sygnałów pochodzenia ziemskiego.

Sierpień 1997

Wywiad Dana Werthimer-a " NPR's All Things Considered".
Pojawiła się też publikacja w magazynie PC World.

Lista adresowa SETI@Home osiągnęła liczbę 10 000 subskrybentów.

Członkowie (ang. Senior Members) Instytutu SETI przyjęli zaproszenie do uczestnictwa w zespole doradczym projektu.

Lipiec 1997

Uruchomiono serwer SETI@Home.

David Gedye udzielił wywiadu gazecie New York Times.

Projekt SETI@HomePROJEKT SETI@HOME

The Search for Extra-Terrestial Intelligence @ Home Project, 1997-1999
Copyright  ©  Polish translation by: Tomasz Kokowski,
1998, 1999
Copyright  ©  Polish page design: Tomasz Kokowski, MAY 1999
Last updated: 05.07.1999 at 23:42:50