Oddział Morski PTTK

Tadeusz Bury homepage



Jubileusz 70-lecia Oddziału Morskiego
Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
w Gdyni

Obchody jubileuszu 70-lecia OM PTK w Gdyni

Jubileusz 70-lecia Oddziału Morskiego Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Gdyni skłania do refleksji nad miejscem jej turystycznej organizacji w życiu Gdyni, regionu i kraju. Jest także ważnym etapem w życiu naszego Towarzystwa, którego rodowód sięga roku 1873. Podsumowanie dotychczasowej działalności i wytyczenie nowych kierunków dalszej pracy, to główne cele obchodów jubileuszu.

3 maja 1928 r. powołano w Gdyni Oddział Morski PTK, od 1950 r. PTTK. Z tej okazji przygotowano następujący program uroczystości:

  • 21.II.98 r.

    Konferencja prasowa na III Gdyńskich Targach Turystycznych "Bałtyk" w Gdyni,

  • 14.III.98 r.

    Zakończenie "Jubileuszowego Wieloetapowego Młodzieżowego Rajdu Turystycznego",

  • 8.V.98 r.

    Uroczyste posiedzenie Zarządu OM PTTK,

  • 9.V.98 r.

    Jubileuszowa wycieczka krajoznawcza "Kaszuby'98",

  • 10.V.98 r.

    Msza święta w kościele p.w. NMP, ul. Świętojańska oraz spotkanie turystyczne w Klubie PTTK,

  • 15.V.98 r.

    Gdyński Sejmik Krajoznawczy,

  • 23-24.V.98 r.

    X Jubileuszowy Rajd o Puchar Prezesa w Chmielnie,

  • 7.VI.98 r.

    VI Sesja przyrodnicza, plenerowa w Porzeczu.

    Z gdyńskim jubileuszem związane były także spotkania i posiedzenia komisji oraz klubów PTTK.

  • 21.III.98 r.

    Doroczne Spotkanie Przodowników Turystyki Górskiej woj. gdańskiego,

  • 4.IV.98 r.

    Posiedzenie wyjazdowe Komisji Żeglarskiej ZG PTTK,

  • 18.IV.98 r.

    IV Zlot Gdyńskich Przodowników Turystyki Pieszej,

  • 24.IV.98 r.

    Spotkanie klubów pieszych woj. gdańskiego.

    W roku jubileuszowym Oddział przygotował 70 imprez turystyczno-krajoznawczych na swoje 70-lecie a z imprezami klubowymi ponad 100.

    Oficjalne rozpoczęcie obchodów 70-tej rocznicy nastąpiło na konferencji prasowej, zorganizowanej na III Gdyńskich Targach Turystycznych "BAŁTYK'98". Na targach tych Oddział przedstawił swoją ofertę turystyczną na sezon 1998 r.

    Dziennikarze otrzymali program uroczystości oraz materiały informacyjne o działalności statutowej Oddziału. W dyskusji omówiono kalendarz imprez turystyczno-krajoznawczych na 1998 r. oraz ustosunkowano się do nowej ustawy o turystyce, która nie rozwiązuje wielu ważnych spraw Towarzystwa, m.in. przewodników PTTK.

    Na Polance Redłowskiej w Gdyni odbyło się 14 marca 98 r. zakończenie "Jubileuszowego Wieloetapowego Młodzieżowego Rajdu Turystycznego", którego celem było pokazanie młodzieży walorów miasta i PTTK. W 7 etapach wzięło udział ponad 500 uczestników z 20 szkolnych kół SKKT, głównie ze szkół podstawowych. Drużyny szkolne, uczestniczące w rajdzie otrzymały pamiątkowe dyplomy i nalepki a najlepsi w konkursach, nagrody książkowe i słodycze.

    Główne uroczystości z okazji jubileuszu odbyły się w dniach 8-10 maja br. Rozpoczęto je uroczystym posiedzeniem Zarządu Oddziału, w którym uczestniczył Sekretarz Generalny Zarządu Głównego PTTK - Andrzej Gordon.

    W spotkaniu brali także udział prezesi oddziałów PTTK woj. gdańskiego i innych organizacji regionalnych, które współpracują z PTTK. Gośćmi byli również członkowie ZG PTTK, Wiesław Karger i Stanisław Sikora oraz Jadwiga Kuśmierek, członek honorowy PTTK.

    Po powitaniu uczestników prezes Oddziału - Ryszard Wrzosek przedstawił dzieje gdyńskiego Towarzystwa, które powstało już w 2 lata po uzyskaniu przez Gdynię praw miejskich. Zapotrzebowanie na usługi turystyczne, w prężnie rozwijającym się mieście portowym było tak wielkie, że powołanie tej placówki turystycznej w Gdyni stało się koniecznością. Pierwszy okres istnienia Oddziału to niezwykle ambitna działalność krajoznawcza nie tylko w Gdyni ale i w ówczesnym powiecie morskim. Rozpoczęto inwentaryzację krajoznawczą i przygotowano materiały do mapy krajoznawczej regionu nadmorskiego.

    Chlubną kartą Oddziału w okresie międzywojennym była działalność krajoznawcza z młodzieżą i owocna współpraca z ZHP.

    Godzi się tu wymienić dwóch pierwszych prezesów Oddziału Morskiego PTK, inż. Wacława Głogowskiego i dr Teofila Zegarskiego, głównych animatorów ruchu krajoznawczego na polskim skrawku Wybrzeża. Wzrost znaczenia Oddziału rósł wraz z rozwojem miasta. Historia 70 lat Towarzystwa wiąże się nierozerwalnie z dziejami Gdyni. Oddział działał tak prężnie jak dynamicznie rozwijała się Gdynia.

    Druga wojna światowa przerwała działalność organizacyjną Oddziału na ponad 5 lat.

    W okresie pierwszych lat powojennych aktywizacja turystyczna Gdyni była bardzo powolna. Decyzja o reaktywowaniu Oddziału w Gdyni zapadła 24 listopada 1946 r. na posiedzeniu Zarządu Głównego PTK w Warszawie. Jednakże dopiero w 1952 r. Oddział wznawia pełną działalność turystyczną. W latach 1955-1962 gdyńska placówka turystyczna wchodzi razem z organizacjami Gdańska i Sopotu w skład Oddziału PTTK "Trójmiasto". Pełną samodzielność Oddział odzyskuje 11 kwietnia 1962 r. Nawiązując do swoich korzeni przyjmuje nazwę MORSKI. Od 1991 r. Oddział posiada osobowość prawną. Przy Oddziale działa BORT i Miejska Informacja Turystyczna.

    Po wystąpieniu prezesa głos zabrał Sekretarz Generalny ZG PTTK Andrzej Gordon, który wysoko ocenił dokonania Oddziału Morskiego PTTK w Gdyni w minionym 70-leciu. Gdyńska jednostka postrzegana jest jako jedna z lepiej działających na Wybrzeżu. Szczególne osiągnięcia odnotowuje Oddział w pracy turystyczno-krajoznawczej z młodzieżą. Na podkreślenie zasługuje także owocne współdziałanie z bratnimi jednostkami PTTK i organizacjami regionalnymi. W imieniu ZG PTTK Sekretarz Generalny przekazał serdeczne pozdrowienia i życzenia na drugie 70-lecie. Następnie wręczył zasłużonym dla Oddziału Morskiego organizacjom i członkom medale i dyplomy PTTK.

    Medale honorowe PTTK "Za pomoc i współpracę" otrzymały:

  • Urząd Miasta Gdyni,
  • Ryszard Toczek - naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej UM,
  • Oddział Gdański Polskiego Towarzystwa Geograficznego,
  • Szkoła Podstawowa nr 8 w Rumi.

    Dyplomy honorowe PTTK "Za pomoc i współdziałanie" otrzymały:

  • Oddział Miejski Ligi Ochrony Przyrody w Gdyni,
  • Towarzystwo Miłośników Gdyni,
  • Jacek Olszewski - inspektor d/s turystyki UM Gdynia,
  • Andrzej Gajowniczek - z-ca nadleśniczego Nadleśnictwa Gdańsk.

    Odznaczenia honorowe otrzymały również kluby i członkowie Oddziału, m.in. kluby krajoznawcze "ESPERANTO" i "WRZOS", Klub Żeglarski "FREGATA" oraz zasłużeni członkowie Oddziału.

    Z okazji jubileuszu Oddział otrzymał listy gratulacyjne, medale i dyplomy uznania od instytucji i organizacji, z którymi współpracuje.

    W imieniu Wojewody Gdańskiego listy gratulacyjne przekazał dyrektor Wydziału Kultury Fizycznej i Turystyki UW w Gdańsku, Janusz Biesiada a w imieniu miasta Gdyni pani Prezydent Franciszka Cegielska.

    Gratulacje przekazali także:

  • prezes Oddziału Gdańskiego PTG, prof. Bogusław Rosa,
  • nadleśniczy Nadleśnictwa Gdańsk, mgr inż. Bogdan Janczewski,
  • Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku,
  • ROP PTTK w Gdańsku,
  • oddziały PTTK: Gdańsk, Sopot, Gdynia, Hel.

    Wraz z dyplomami Oddział otrzymał pamiątkowe medale od:

  • Zarządu Wojewódzkiego Ligi Ochrony Przyrody w Gdańsku,
  • Towarzystwa Miłośników Gdyni,
  • Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku,
  • Stowarzyszenia Miłośników Tradycji Mazurka Dąbrowskiego.

    Oddział wzbogacił się o cenne materiały archiwalne, podarowane przez Muzeum Miasta Gdyni i Stowarzyszenie Miłośników Tradycji Mazurka Dąbrowskiego w Gdańsku.

    Gratulacje przesłali redaktorzy naczelni miesięcznika "Poznaj Swój Kraj" i kwartalnika "Jantarowe Szlaki".

    Na zakończenie zebrania prezes Oddziału serdecznie podziękował za otrzymane dowody uznania gdyńskiego Towarzystwa i zaprosił na koleżeńskie spotkanie.

    9 maja br. odbyła się wycieczka krajoznawcza, autokarowo-piesza na Kaszuby Północne, pod kierunkiem naukowym profesora Bogusława Rosy. Trasa wycieczki wiodła z Gdyni przez Redę-Gniewino-Żarnowiec-Szary Dwór-Karwię-Rozewie-Władysławowo-Puck i Rewę do Gdyni. Wiodącą problematyką na wycieczce była morfologia i budowa geologiczna regionu, jego gospodarka i kultura.

    10 maja br. po mszy świętej w kościele p.w. NMP, odprawionej w intencji Towarzystwa, odbyło się w Klubie Turysty spotkanie towarzyskie. Wspomnieniami z dziejów Oddziału podzielili się najstarsi członkowie PTTK i zaproszeni goście.

    Z okazji jubileuszu 70-lecia Oddziału Morskiego PTTK w Gdyni odbył się 15 maja b.r. Gdyński Sejmik Krajoznawczy. Do udziału w sejmiku zaproszono przedstawicieli oddziałów PTTK woj. gdańskiego i organizacji regionalnych.

    Wygłoszono następujące referaty:

  • Ryszard Wrzosek, "Krajoznawstwo w działalności PTTK",
  • Andrzej Tokarski, "Akcenty krajoznawcze w imprezach Oddziału PTTK Marynarki Wojennej",
  • Łucja Wróbel, "Wycieczki krajoznawcze w Oddziale Zakładowym Stoczni Gdyńskiej S.A.",
  • Czesław Skonka, "Popularyzatorzy pierwszego skrawka polskiego Wybrzeża",
  • Roman Klim, "Centralne Muzeum Morskie",
  • Andrzej Jankowicz, "Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni",
  • Dagmara Płaza-Opacka, "Muzeum Miasta Gdyni",
  • Alicja Wrzosek, "Działalność Oddziałowej Komisji Krajoznawczej - program i współpraca w regionie gdańskim".

    Po referatach wynikła niezwykle ożywiona dyskusja, która dotyczyła głównie obiektów krajoznawczych Gdyni i regionu, współpracy z różnymi organizacjami regionalnymi, pracy krajoznawczej z młodzieżą a także zasłużonych dla regionu krajoznawców. Obecny na sejmiku naczelnik Wydziału Polityki Gospodarczej UM Gdyni, Ryszard Toczek, wysoko ocenił działalność Oddziału w rozwijaniu turystyki i krajoznawstwa nie tylko w Gdyni ale i w regionie gdańskim. Dobra współpraca z władzami samorządowymi miasta jest potrzebna wszystkim, głównie turystom. Na zlecenie Urzędu Miasta Oddział prowadzi Miejską Informację Turystyczną a także odnawia szlaki turystyczne gminy Gdynia.

    Dla uczczenia rocznicy Koło PTTK "Śródmieście" zorganizowało w dniach 23-24 maja br. w Chmielnie X Jubileuszowy Rajd o Puchar Prezesa OM PTTK dla klubów i kół.

    W pierwszym dniu rajdu uczestnicy przeszli trasę z Kartuz do Chmielna, 12 km. Bazą rajdu było schronisko PTSM w Chmielnie, którego kierownikiem jest były prezes Oddziału PTTK w Kartuzach Stanisław Klimowicz. Po zwiedzeniu Muzeum Kaszubskiego w Kartuzach i Muzeum Ceramiki Neclów w Chmielnie odbyła się sesja krajoznawcza poświęcona problematyce Pojezierza Kaszubskiego. Następnie zorganizowano konkurs krajoznawczy. Pierwsze miejsce i puchar prezesa Oddziału zdobył Klub Krajoznawczy "ESPERANTO". Wieczorem przy turystycznym ognisku były śpiewy i turystyczne wspomnienia z tras. W drugim dniu rajdu uczestnicy przeszli do Łapalic, gdzie zwiedzili, niedokończony jeszcze zamek gdańskiego artysty a następnie udali się do Garcza , skąd pociągiem wrócili do Gdyni.

    Na zakończenie wiosennych uroczystości jubileuszowych a także z okazji Światowego Dnia Ochrony Środowiska Klub Krajoznawczy "WRZOS", zaprosił na sesję przyrodniczą, plenerową w Porzeczu w dniu 7 czerwca br.

    Wyznaczono 3 trasy piesze:

  • Strzebielino Morskie - Paraszyno - Porzecze (6 km),
  • Bożepole Wielkie - Paraszyno - Porzecze (12 km),
  • Luzino - Paraszyno - Porzecze (14 km)
  • oraz jedną trasę samochodową z Gdyni do Porzecza.

    W sesji wzięło udział 75 osób. Wiodącym tematem sesji była problematyka ochrony przyrody w regionie gdańskim. Ryszard Wrzosek, prezes OM PTTK w Gdyni zapoznał z historią Oddziału i dziejami 70 lat Ligi Ochrony Przyrody. Jednym z założycieli LOP w 1928 r. był Aleksander Janowski, twórca Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Podobnie było w Gdyni, gdzie od pierwszych lat powojennych PTK a pó<192>niej PTTK i LOP wspierały się i pomagały sobie wzajemnie.

    Andrzej Gajowniczek, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Gdańsk przedstawił problemy gospodarki leśnej w Kompleksie Promocyjnym "Lasy Oliwsko-Darżlubskie".

    Alicja Wrzosek, prezes Klubu Krajoznawczego "WRZOS" omówiła działalność turystyczno-krajoznawczą i przyrodniczą w Oddziale. Następnie prezesi kół i klubów zaprezentowali swoje programy krajoznawcze, przygotowane na rok bieżący.

    Podsumowaniem sesji było turystyczne ognisko z bigosem i kiełbaskami oraz turystyczna piosenka o Gdyni.


    Napisz do mnie Webmaster - Tadeusz Bury


    Strona utworzona dnia 25-01-1998
    przy pomocy programu Pajączek 3.0.1 lt